У Ристића Гају код Добоја је 12. јуна 2022. обиљежено 30 година од почетка пробоја Коридора којим је прекинута 42 дана дуга копнено-ваздушна блокада око милион и по Срба у западном дијелу Републике Српске и Републици Српској Крајини.
Пробој Коридора је најсвјетлији и најхуманији ратни подвиг Војске Републике Српске.
Код споменика са 445 имена погинулих српских бораца са подручја Крњина служен је парастос и положени су вијенци.

Бивши командант Крњинске бригаде Мико Шкорић рекао је да је операцијом "Коридор 92" ратне 1992. године обезбијеђена територијална цјеловитост Републике Српске, успостављена њена и веза Републике Српске Крајине са Србијом тј. Југославијом. Први дио акције је трајао од 14. до 28. јуна 1992.
Предсједник Одбора инвалида у Борачкој организацији Добој Душан Ђукановић рекао је да је српски народ на овом простору био стјеран на ивицу живота или смрти због чега се морао организовати и кренути у одбрани својих кућа, породице и Републике Српске.
На мјесто одакле се кренуло у пробој Коридора дошао је и Милорад Јефтић, син борца ВРС који је погинуо у пробоју. Поносан је на оца јер је са другим патриотама стварао Републику Српску, али и тужан што није дочекао слободу.
- Покојни отац се вратио из Аустрије са привременог рада и прикључио се Војсци Републике Српске за коју је живот дао - истакао је Нешић и додао да је жал за изгубљеним оцем данас иста као и 1992. године.
Градоначелник Добоја Борис Јеринић рекао је да је овом битком основана и успостављена Република Српска и због тога је битно да млађе генерације знају шта се дешавало на овом мјесту.
Операцију "Коридор живота", чијим завршетком је успостављена веза са Србијом и Српска добила компактну територију, извеле су снаге 1. Крајишког корпуса, Источнобосанског корпуса и полиције Републике Српске Крајине, а командант операције био је тадашњи командант Првог Крајишког корпуса генерал Момир Талић.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, у операцији "Коридор" погинуло је 877 припадника Војске Републике Српске, 15 припадника МУП-а Српске и 17 припадника МУП-а Републике Српске Крајине.
Овом акцијом, чији је директан повод смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника, окончана је 42 дана дуга копнено-ваздушна блокада око милион и по Срба у западном дијелу Српске и Републике Српске Крајине.
(rtrs.tv)